

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 572 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7 A |
| Gate Charge | 6 nC |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08208
Ext.Price$0.08208
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08208 | $0.08208 |
| 10 | $0.07336 | $0.73360 |
| 50 | $0.06557 | $3.27850 |
| 100 | $0.05822 | $5.82200 |
| 500 | $0.05170 | $25.85000 |
| 1000 | $0.04737 | $47.37000 |
| 3000 | $0.04341 | $130.23000 |
| 5000 | $0.04087 | $204.35000 |
